„4C“ – briaunavimas, spalva, švarumas ir karatai (angl. Cut, Color, Clarity & Carat). 1939 metais išrastas ir šiuo metu viso pasaulio deimantų pramonėje naudojamas standartas, nusakantis deimanto vertę.

Briaunavimas

Terminas „briaunavimas“ atspindi briaunų proporcijas, tikslumą ir kokybę deimanto paviršiuje. Deimanto svoris yra klaidingai laikomas pačiu svarbiausiu faktoriu, nulemiančiu deimanto kainą. Briaunavimo kokybė iš esmės keičia deimanto charakteristikas, todėl tik geriausiai išpjauti deimantai gali turėti „ugnį, gyvybę ir brilianciją“.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos

Neteisingas briaunų kiekis

Apvalų briliantą sudaro 57 arba 58 briaunos. Eksperimentais įrodyta, kad tai efektyviausias skaičius optimaliai atspindėti šviesą. Didesnis briaunų skaičius neįtakoja deimanto kokybės. Tiesą pasakius, didesnis briaunų skaičius tik mažina deimanto spindėjimą.

Netinkamas brilianto išpjovimas

Kai briliantui yra suteikiama plokštesnė arba siauresnė forma, jis netenka daug spindesio ir briliancijos. Plokščiau išpjauti briliantai optiškai atrodo didesni, tačiau taip jis netenka viso savo grožio.

Deimantų formos

Briaunavimas neturėtų būti maišomas su deimanto forma, kurios gali būti:

Spalva

Brilianto spalva gali kisti nuo visiškai baltos iki geltonos arba rudos. Nepatyrusi akis gali nepamatyti šių nežymių atspalvių, tačiau šis rodiklis atspindi deimanto retumą ir, be abejo, vertę. Randami įvairiausių spalvų deimantai, tačiau labiausiai vertinami absoliučiai bespalviai brangakmeniai. Taip pat yra spalvotų briliantų (angl. Fancy), kurie yra labai vertinami ir klasifikuojami pagal visai kitus standartus.

Deimantų spalvos skalė

GIA CIBJO Reikšmė
D Exceptional White + Tobulai baltas +
E Exceptional White Tobulai baltas
F Rare White + Labai baltas +
G Rare White Labai baltas
H White Baltas
I/J Slightly Tinted White Baltas su silpnu atspalviu
K/L Tinted White Baltas su atspalviu
M/Z Tinted Gelsvo atspalvio

Švarumas

Deimanto švarumas – dar vienas kriterijus vertinant bendrą deimanto vertę. Deja, beveik visi gamtoje randami deimantai turi intarpų, natūralių įskilimų, kitaip vadinamų inkliuzais. Paprastai šie smulkūs intarpai yra nematomi plika akimi. Specialiais metodais deimantas yra vertinamas ir jam suteikiams švarumo kokybę atitinkantis ženklas. Akmuo vadinamas visiškai skaidriu, jeigu jis neturi jokių intarpų ar „debesėlių“, nesimato jokių trūkumų, išorinių pažeidimų ar įbrėžimų.

GIA UK/CIBJO Aprašymas Reikšmė
I F Loupe Clean Internally Flawless Vidus nepriekaištingas
V VS1 V VS1 Very Very Small Inclusions Labai sunku įžiūrėti intarpus net per 10 kartų didinančią lupą
V VS2 V VS2 Very Very Small Inclusions Labai sunku įžiūrėti intarpus net per 10 kartų didinančią lupą
VS1 VS1 Very Small Inclusions Tik per 10 kartų didinančią lupą galima aptikti intarpus. Plika akimi intarpai praktiškai neįžiūrimi
VS2 VS2 Very Small Inclusions Tik per 10 kartų didinančią lupą galima aptikti intarpus. Plika akimi intarpai praktiškai neįžiūrimi
SI 1 SI1 Small Inclusions Intarpai gerai matomi per 10 kartų didinančią lupą. Plika akimi intarpus pamatyti sudėtinga
SI 2 SI2 Small Inclusions Intarpai gerai matomi per 10 kartų didinančią lupą. Plika akimi intarpus pamatyti sudėtinga
I 1 PI - Piqué1 SI 3 Plika akimi intarpai vos matomi
I 2 PI - Piqué1 First Piqué Plika akimi intarpai aiškiai matomi
I 3 P2 - Piqué2 Second Piqué Plika akimi intarpai aiškiai matomi
I 4 P3 - Piqué3 Third Piqué Plika akimi intarpai labai aiškiai matomi

Karatai

Brilianto svoris matuojamas karatais (angl. carat, santrumpa ct.) Vienas karatas lygus 0,2 gramo. Tačiau svoris karatais neatspindi deimanto tikrosios vertės. Dviejų deimantų, turinčių vienodą svorį, kaina gali labai skirtis dėl kokybės. Mažesnis deimantas gali būti daug gražesnis už didesnį dėl briaunavimo, spalvos ar švarumo.

Kad ir koks svarbus būtų „4C“ – briaunavimas, spalva, švarumas ir karatai (angl. Cut, Color, Clarity & Carat), tačiau papildomai mes stengiames, kad deimantai atitiktų aukštus standartus. Jie visi turi turėti „ugnį, gyvybę ir brilianciją“ – tai nuostabūs vaivorykštiniai atspindžiai, spindesys deimantui judant ir baltos spalvos atspindžiai deimantui nejudant. Visa tai susidaro iš simetrijos, spindesio ir atspindžių. Štai kodel mes galime Jums pasiūlyti išskirtinius gaminius su briliantais. Tai mūsų patirties, žinių ir noro tobulėti pasekmė.